Deklaracja dostepności
Katedra Sztucznej Inteligencji będąca jednostką Politechniki Częstochowskiej zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie ma zastosowanie do poniższej strony internetowej ksi.pcz.pl.
Data publikacji strony internetowej: | 2021-06-01 |
Data ostatniej istotnej aktualizacji: | 2024-11-20 |
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- część obrazów nie posiada tekstu alternatywnego;
- część podstron posiada komunikaty obcojęzyczne, dla których nie określono znacznika języka;
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo;
- część podstron nie ma odpowiedniej struktury nagłówków artykułów lub posiada niewielkie błędy w strukturze;
- elementy nawigacji nie zawierają semantycznego opisu przeznaczonego dla programów odczytu ekranu użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnościami;
- niektóre linki w treści zawierają fragment adresu URL;
- nie jest możliwa samodzielna zmiana odstępu między wierszami, akapitami, słowami i literami;
- na stronie występują elementy, które nie zachowują minimalnego poziomu kontrastu;
- na stronie występują linki, których użycie powoduje otwarcie nowej zakładki, o czym użytkownik nie jest ostrzegany;
- formularze mogą nie mieć właściwie określonych etykiet oraz opisanych pól formularzy;
- strony posiadają mapy, które są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności;
- dokumenty opublikowane przed 23.09.2018 zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności;
- multimedia opublikowane przed 23.09.2020 zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności;
- treści archiwalne niewykorzystywane do bieżących zadań Politechniki Częstochowskiej opublikowane przed 23.09.2019 i nie poddawane od tego czasu przebudowom i zmianom zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- pochodzą z różnych źródeł, są bardzo obszerne, a ich wytworzenie odbywało się w kilku komórkach organizacyjnych, co uniemożliwiało wpływ na ich docelową treść i kształt;
- niektóre elementy wchodzące w skład struktury są analizowane pod kątem możliwych usprawnień.
Wszystkie wymienione problemy będą sukcesywnie rozwiązywane.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
Oświadczenie sporządzono dnia 2020-09-10. Ostatnia aktualizacja: 2024-12-11. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny, korzystając z dostępnych narzędzi do oceny strony:
- European Internet Inclusion Initiative, wynik: 95,02%
- Accessibility Checker, wynik: 62 pkt.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest mgr Anita Nowakowska, dostepnosc@pcz.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48343250341. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Opis dostępności architektonicznej został przygotowany na podstawie samooceny przeprowadzonej przez pracowników Uczelni oraz wyników zewnętrznego audytu wykonanego w maju 2019 r.
Opis dostępności został podzielony na dwie części:
- Opis dostępności architektonicznej obejmujący informacje wspólne dla wszystkich budynków Uczelni
- Opis dostępności architektonicznej budynku Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, w którym mieści się Katedra Sztucznej Inteligencji
Informacje na temat prawa dostępu z psem oraz o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego zawarte są w części A opisu dostępności architektonicznej.
Część A. Opis dostępności architektonicznej obejmujący informacje wspólne dla wszystkich budynków Uczelni
Wejścia do budynków Politechniki Częstochowskiej w większości znajdują się na poziomie gruntu. W przypadku, gdy wejście umiejscowione jest powyżej poziomu gruntu, do takiego wejścia prowadzi podjazd, z którego mogą skorzystać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim lub przy pomocy balkonika. Odstępstwa od tej reguły zostały opisane w części B. W pobliżu wejść głównych do poszczególnych budynków zlokalizowane są stanowiska portierów, którzy mogą udzielić pomocy osobie ze szczególnymi potrzebami, w tym osobie z niepełnosprawnościami oraz przedstawić informację o rozkładzie pomieszczeń w budynku. Szczegółowy opis poszczególnych wejść znajduje się w części B.
Nie wszystkie korytarze oraz schody Uczelni mają odpowiednią szerokość, to jest większą niż 1,2 m. Nie wszędzie zachowana jest przestrzeń manewrowa. Podłogi są z reguły skontrastowane ze ścianami. Schody w znacznej większości są wyposażone w poręcze znajdujące się po obu stronach biegu schodów. Informacja na temat wind w poszczególnych budynkach znajduje się w części B. W związku z obowiązkiem wynikającym z art. 6 pkt. 1 lit. b Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2019 poz. 1696, z późn. zm.) na Uczelni zostają wprowadzane oznaczenia pomieszczeń zawierające opis w alfabecie Braille'a.
W związku z zapisami ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w budynkach Uczelni znajdują się krzesła ewakuacyjne. Zbiorcza lista zawierająca informacje o rozmieszczeniu krzeseł ewakuacyjnych w budynkach znajduje się na stronie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami w zakładce Dostępność - Krzesła ewakuacyjne.
W Uczelni zamontowane są pętle indukcyjne powierzchniowe, pętle indukcyjne stanowiskowe oraz przenośne pętle indukcyjne. Informacje o lokalizacji pętli indukcyjnych znajdują się na stronie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami w zakładce Dostępność - Pętle indukcyjne.
W Politechnice Częstochowskiej działa system nawigacyjno-informacyjny, wspomagający orientację przestrzenną oraz zwiększający poziom bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, który składa się ze znaczników umieszczanych w przestrzeni publicznej (przy wejściach do budynków oraz niektórych pomieszczeń w Uczelni), które emitując dźwięk, informują użytkownika o swoim położeniu (komunikatem tekstowym lub głosowym). Informacje na temat lokalizacji poszczególnych znaczników znajdują się na stronie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami w zakładce Dostępność - Znaczniki systemu TOTUPOINT.
Na parkingach znajdujących się na terenie kampusu Uczelni wyznaczono miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Informacje na temat lokalizacji miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na stronie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami w zakładce Dostępność - Miejsca parkingowe.
Osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami mają prawo wstępu do budynku z psem asystującym.
W związku z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z uwagi na obowiązujący stopień alarmowy BRAVO zostały wprowadzone ograniczenia w dostępnie do budynków Politechniki Częstochowskiej, które obejmują wyłączone z użytkowania wejścia, przy których nie znajduje się portiernia.
W Uczelni jest planowane zatrudnienie tłumacza języka migowego. W celu skorzystania z tłumacza języka migowego należy skontaktować się z Biurem ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Opis innych dostosowań (na przykład pochylni, wind, platform, oznaczonych krawędzi stopni schodów, informacji głosowych, toalet dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, tyflomap i tabliczek informujących z napisami Braille'a) znajdujących się w poszczególnych budynkach umieszczono w części B oraz na stronie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami w zakładce Dostępność.
Część B. Opis dostępności architektonicznej budynku Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, w którym mieści się Katedra Sztucznej Inteligencji
Do budynku prowadzi wejście zlokalizowane od strony parkingu. Należy obejść budynek od strony północnej, gdyż wejście zlokalizowane jest po przeciwnej stronie niż aleja Armii Krajowej. Do wejścia prowadzą schody, natomiast dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostępny jest podjazd. Drzwi wejściowe są automatycznie otwierane za pomocą fotokomórki. Pozostałe wejścia do budynku są wejściami technicznymi, niedostępnymi dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
W budynku znajduje się winda. Wszystkie piętra są dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przyciski w windzie posiadają oznaczenia w alfabecie Braille'a.
Budynek został wyposażony w tyflomapy z przeznaczeniem między innymi dla osób niewidomych i niedowidzących, oznakowanie krawędzi pierwszych i ostatnich stopni biegów schodowych oraz oznaczenia pomieszczeń zawierające opis w alfabecie Braille'a.
W czytelni oraz wypożyczalni znajdują się komputery wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie oraz sprzęt kompensujący niepełnosprawność - oprogramowanie udźwiękowiające, powiększające, monitory brajlowskie, specjalistyczne klawiatury oraz myszy.
W budynku w pobliżu portierni znajduje się toaleta dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
W pobliżu wejścia zlokalizowane jest jedno miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, oznaczone znakiem pionowym.